Kašelj: vzroki, vrste in kdaj obiskati zdravnika
Kaj je kašelj in zakaj nastane?
Kašelj je naravni zaščitni refleks telesa, ki pomaga ohranjati dihalne poti čiste. Služi za odstranjevanje sluzi, tujkov, prahu ali dražilcev iz dihal. Kašelj nas varuje pred vdihavanjem nevarnih snovi in okužb, vendar pa je lahko tudi znak bolezni, če traja predolgo ali je povezan z drugimi simptomi.

Najpogostejši vzroki kašlja
Virusne okužbe dihal
Več kot 200 virusov lahko povzroči okužbo zgornjih dihal. Prehlad, gripa in covid-19 so najpogostejši povzročitelji. Ob takih okužbah je običajno blag traja nekaj dni, v določenih primerih pa se lahko podaljša na več tednov.
Vdihavanje dražilcev
Dim, prah, plini, para in kemikalije lahko dražijo dihala in sprožijo kašelj. Najpogostejši vir dima je kajenje, vendar je vzrok lahko tudi izpostavljenost onesnaženemu zraku ali delovno okolje.
Pljučnica in druge okužbe spodnjih dihal
Kašelj, ki ga spremljajo visoka temperatura, mrzlica, bolečine v prsnem košu, oteženo dihanje in gnojni izmeček, lahko kaže na pljučnico. V takih primerih je nujen obisk zdravnika.
Kronične bolezni dihal
Astma, kronična obstruktivna pljučna bolezen (KOPB) in bronhiektazije pogosto povzročajo dolgotrajen kašelj. Značilni so tudi piskajoče dihanje, stiskanje v prsih in oteženo dihanje. Diagnoza se postavi s preiskavami pljučne funkcije.
Pljučni rak in druge pljučne bolezni
Vztrajen kašelj ali sprememba značaja kašlja pri kadilcu lahko nakazuje resnejše stanje, kot je pljučni rak. Drugi možni vzroki so sarkoidoza in intersticijske bolezni pljuč, ki povzročajo brazgotinjenje tkiva.
Bolezni zunaj pljuč
Pogosta vzroka kašlja sta tudi rinosinusitis (vnetje nosu in obnosnih votlin) ter gastroezofagealni refluks (zatekanje želodčne kisline v požaralnik). Pri teh vzrokih je kašelj običajno suh in se pojavlja v napadih.
Kdaj je kašelj nevaren in zahteva obisk zdravnika
Če traja več kot 3 tedne brez izboljšanja
Če se pojavi visoka temperatura, mrzlica, bolečina v prsih ali oteženo dihanje
Če izkašljujete kri ali gnojni izmeček
Če se pojavi pri otroku, starejši osebi ali bolniku s kroničnimi boleznimi
Katere preiskave so potrebne pri dolgotrajnem kašlju
Rentgensko slikanje pljuč
CT prsnega koša (pri sumu na bronhiektazije, intersticijske bolezni)
Spirometrija in druge preiskave pljučne funkcije
Alergološko testiranje ali test na refluks
Zaključek in priporočilo
Kašelj je pogosto neškodljiv simptom, a lahko tudi znak resnejšega obolenja. Kadar traja predolgo ali se poslabšuje, je ključno, da poiščete zdravniško mnenje. Z zgodnjo diagnostiko lahko preprečite zaplete in začnete ustrezno zdravljenje.